دلایل برگشت استرس و تنگی‌نفس پس از قطع الانزاپین

الانزپین و سرمنتا برام تجویز کرد بعد از سه ماه الانزاپین و یک ماه نصفه خوردم الان ۷روزه که قطع کردم انگار استرسم برگشته کلافه ام نفسم یکم میگیره پرپرانولم تجویز کرده نمیتونم دوباره برم پیشش دسترسی ندارم میشه کمکم کنید؟
4 آبان 1405

پاسخ پزشکان

خلاصه پاسخ پزشک بازبینی‌شده توسط پزشک تأییدشده
سلام ووقت بخیر خدمت شما. قطع دارو میتونه باعث برگشت علائم یا بروز علائم ناشی از قطع دارو بشه و بهتره این وضعیت رو جدی بگیرید. با توجه به برگشت استرس و احساس تنگی نفس،
— سیده یاسمن هاشمی، روانشناس مشاهده پاسخ کامل
0
سلام
ووقت بخیر خدمت شما.
قطع دارو میتونه باعث برگشت علائم یا بروز علائم ناشی از قطع دارو بشه و بهتره این وضعیت رو جدی بگیرید.
با توجه به برگشت استرس و احساس تنگی نفس، لطفا در اولین فرصت با یک روانپزشک دیگر یا پزشک در دسترس مشورت کنید و خودسرانه دارو رو دوباره شروع یا دوزش رو تغییر ندید.
اگر تنگی نفس شدید یا رو به افزایشه، درد قفسه سینه یا احساس غش دارید، فورا به اورژانس مراجعه کنید.
برای مدیریت استرس و بررسی عوامل زمینهای هم پیشنهاد میکنم جلسات رواندرمانی و مشاوره با یک روانشناس رو شروع کنید.
0
درود
خانم 22 ساله.قطع مصرف دارو بدون نظارت روانپزشک باعث میشود علائمی که قبلا بوده ،برگردند.کاهش مصرف دارو بتدریج و با دوز مناسب باعث میشه که بدن ارام ارام سازگار شود.
حتما زیر نظر متخصص باشید.
با تشکر از طرح پرسشتان
0
با سلام
نباید دارو شما کم میشد یا خودسرانه کم می کردید احتمال عود بیماری زیاذ بوده و حتما حضورا به روان پزشک مراجعه داشته باشید اگر حضور نداشته پزشک دیگه بعد از مصرف دارو حتما به روان شناس نیز مراجعه داشته باشید

پاسخ هوش مصنوعی دکترهَست

احتمالاً علایمی که گزارش کرده‌اید ناشی از بازگشت اختلال اضطرابی زمینه‌ای یا از سندرم قطع دارو پس از کاهش/قطع الانزاپین است.
در بیشتر موارد این حالت‌ها موقت‌اند و قابل مدیریت؛ نگران نباشید و مراحل زیر را انجام دهید.
راهکارهای عملی:
- تنفس آرام و کنترل‌شده: نشسته، نفس عمیق از بینی به شمارش ۴، نگه‌داشتن کوتاه و بازدم به شمارش ۶، تکرار چند بار.
- در محل آرام بنشینید، شانه‌ها را ریلکس کنید و آب بنوشید؛ از کافئین و سیگار پرهیز کنید.
- در صورت داشتن پروپرانولول قبلاً تجویز شده، مطابق دستور مصرف کنید و هیچ‌گاه خودسرانه دارو را دوباره با دوز اشتباه شروع نکنید.
- در دسترسی نداشتن به پزشک، از خط مشاوره تلفنی سلامت یا مراکز روان‌پزشکی اورژانسی کمک بگیرید.
علائم هشدار:
- تنگی نفس شدید یا ناتوانی در صحبت کردن با نفس کم.
- درد یا فشار قفسه سینه جدید.
- افکار خودکشی یا گیجی و کاهش هوشیاری.
تخصص پیشنهادی:
روانپزشکی

این پاسخ توسط هوش مصنوعی تولید شده و جایگزین نظر پزشک نیست.

پاسخ‌های این صفحه صرفاً جنبه آموزشی دارد و جایگزین معاینه و تشخیص پزشک نیست. برای هرگونه اقدام درمانی حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید. در مواقع اورژانسی با مراکز درمانی تماس بگیرید. هویت و پروانه طبابت پزشکان پاسخ‌دهنده از سازمان نظام پزشکی استعلام شده است — فرآیند تأیید هویت پزشکان.

برای همین موضوع، تست استاندارد هست

رایگان · غربالگری، نه تشخیص