آیا سیپروترون کامپاند باعث یبوست می‌شود؟

سلام وقت بخیر ایا سیپروترون کامپاند میتونه باعث یبوست بشه در حدی که ۸ یا ۹ روز هیچ احساس دفعی رخ نده و مدفوع نیاد؟ احساسش هم ندارم . فکر کنم قبل از مصرف سیپروترون کامپاند دفع بهتری داشتم
5 آبان 1405

پاسخ پزشکان

0
سلام
احتمال اختلال گوارشی با سیپروترون هست ولی اگر از قبل یبوست داشتید ربطی به سیپروترون ندارد
0
سلام
به علت اثرات پروژسترون دارو احتمال نفخ ویبوست وجود دارد

پاسخ هوش مصنوعی دکترهَست

احتمالاً سیپروترون کامپاند می‌تواند در بعضی افراد باعث یبوست شود؛ در بیشتر موارد علت مستقیم کاهش حرکات روده یا تغییر در مصرف مایعات و غذا است.
اغلب با اقدامات ساده برطرف می‌شود اما تداوم ۸–۹ روز نیاز به ارزیابی دارد.
راهکارهای عملی:
- نوشیدن مایعات کافی (آب به‌صورت مرتب) و افزایش مصرف فیبر غذایی (میوه، سبزی، غلات کامل).
- فعالیت بدنی سبک مثل پیاده‌روی کوتاه چندین بار در روز برای تحریک حرکات روده.
- استفاده کوتاه‌مدت از ملین ملایم یا نرم‌کننده مدفوع براساس توصیه داروساز یا پزشک.
- جلوگیری از مصرف زیاد غذاهای پرچرب و کم‌حجم نشو و نوش به‌موقع وعده‌ها.
علائم هشدار:
- درد شکمی شدید یا نفخ قابل توجه که بدتر می‌شود.
- استفراغ مکرر، تب یا ناتوانی در دفع گاز و مدفوع.
- خون در مدفوع یا تلاش بسیار دردناک برای دفع.
تخصص پیشنهادی: گوارش

این پاسخ توسط هوش مصنوعی تولید شده و جایگزین نظر پزشک نیست.

پاسخ‌های این صفحه صرفاً جنبه آموزشی دارد و جایگزین معاینه و تشخیص پزشک نیست. برای هرگونه اقدام درمانی حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید. در مواقع اورژانسی با مراکز درمانی تماس بگیرید. هویت و پروانه طبابت پزشکان پاسخ‌دهنده از سازمان نظام پزشکی استعلام شده است — فرآیند تأیید هویت پزشکان.

برای همین موضوع، تست استاندارد هست

رایگان · غربالگری، نه تشخیص