تداخل سرترالین، گاباپنتین، کلردیازپوکساید و متادون

تداخل سرترالین، گاباپنتین، کلردیازپوکساید و متادون
با سلام بنده دوسال که شدیدا مخصوصا روزها افسردگی و اضطراب شدید میگیرم همراه با ضربان قلب وتنگی نفس وحالت تهوع ودلشوره که همش حس ترس و وحشت دارم که دکتر رفتم برام قرص سرمنتا وگاپانتین و کلردیازپوکساید تجویز کردن که گفته شبها مصرف کنم حالا نمیدونم مصرف همزمان اینا باهم تداخل دارن یا نه در ضمن بنده هم روزی ۲۰سی سی شربت متادون مصرف میکنم حالا نظرات شما پزشکان محترم دراین زمینه
17 شهریور 1405

پاسخ پزشکان

خلاصه پاسخ پزشک بازبینی‌شده توسط پزشک تأییدشده
سلام بهتر است در مورد تداخلات دارویی با روانپزشک خود مشورت کنید شاید نیاز باشد با توجه به سابقه ی موجود از شما مراجع عزیز دارو یا شیوه ی مصرف دارو را تغییر دهند.
— دکتر مهدی قاسمی، متخصص اعصاب و روان - روانپزشک و روانکاو مشاهده پاسخ کامل
3
با سلام.
می توان تداخل در تاثیر دارو داشته باشد بهتر است درکنار مصرف و تحت نظر پزشک بتدریج متادون را کم کنیدو حتما به روان شناس نیز مراجعه داشته باشید
2
سلام
درباره تداخل دارویی نگران نباشید،هرسه دارو کند کننده سیستم مغزی_ رفتاری می باشد،بخاطر همین ساعت مصرف هنگام شب توصیه شده است و مسلما روانپزشک موضوع فارماکولوژی یا تداخلات دارویی را مددنظر قرار داده است.
اما سوال اینکه شما به دفعات در پیامهای قبلی درباره مصرف متادون اشاره کرده اید،آیا با روانپزشک خود در میان گذاشته اید؟ اینکه با توجه عوارض متادون در برانگیختگی اضطراب و تپش قلب بر مصرف خود تاکید دارید؟ ترس واشتیاق به مرگ در حالات دوسوگرایی شما درباره مصرف متادون استنباط می شود.
درصورت تمایل در جلسات روانشناختی فرصتی برای شنیدن و دریافت احساسات متعارض فراهم می شود که بر سلامت روان و راهبردهای مقابله ای سالم بسیار تاثیر گذار می باشد.
2
دوست عزیز
خودتجویزی رو کنار بذارید بخصوص که دارید حسهای جسمی شدیدی مثل ضربان قلب و تهوع تجربه میکنید.
اینا میتونن هم ریشه روانی و هم ریشه تداخل دارویی داشته باشن.
پس حتما با روانپزشک معالجتون مشورت کنید و در کنارش تحت روان درمانی هم قرار بگیرید
2
سلام
بهتر است در مورد تداخلات دارویی با روانپزشک خود مشورت کنید شاید نیاز باشد با توجه به سابقه ی موجود از شما مراجع عزیز دارو یا شیوه ی مصرف دارو را تغییر دهند.
2
سلام.
داروی سرترالین و گاباپنتین تداخلی با متادون ندارند و در صورت علایم اضطرابی با نظر روانپزشک شاید نیاز به افزایش دوز سرترالین باشد.
داروی خواب آور کلردیازپوکساید با متادون تداخل دارد و باعث تشدید علایم خواب آلودگی می شود و مصرف طولانی مدت آن باعث وابستگی می سود و بهتر است باحداقل دوز و حداقل زمان مصرف شود.
2
سلام
. دوست عزیز، توصیه می کنم حتما با پزشک تجویزکننده داروها مشورت کنید .

پاسخ هوش مصنوعی دکترهَست

احتمالاً داروها برای کنترل افسردگی و اضطراب و علائم فیزیکی شما تجویز شده‌اند و در بیشتر موارد این ترکیب کارآمد است.
مهم‌ترین نگرانی احتمالاً تداخل با متادون است که می‌تواند خواب‌آلودگی و کاهش تنفس یا افزایش خطر طولانی شدن موج QT قلب را افزایش دهد.
آرام باشید؛ نیاز به قطع فوری همۀ داروها در بیشتر موارد نیست اما احتیاط لازم است.
راهکارهای عملی:
- داروها را دقیقاً طبق دستور پزشک و در زمان مشخص (مثلاً شب) مصرف کنید و ناگهان قطع نکنید.
- الکل و آرام‌بخش‌های اضافی را قطع کنید؛ از رانندگی و کار با دستگاه تا رفع خواب‌آلودگی خودداری کنید.
- به پزشک یا مرکز متادون اطلاع دهید که این داروها را مصرف می‌کنید و درخواست بررسی دوز یا نوارقلب دهید.
- علائم جدید مثل خواب‌آلودگی شدید یا تنفس آهسته را جدی بگیرید و سریع پیگیری کنید.
علائم هشدار:
- تنگی نفس یا نفس‌گیری خیلی کند و خواب‌آلودگی شدید
- تپش قلب سریع، سرگیجه شدید یا غش
- تب بالا، لرزش شدید یا تغییر ناگهانی در هوشیاری (نشانه‌های احتمالی سندرم سروتونین یا تشنج)
تخصص پیشنهادی: روان‌پزشکی

این پاسخ توسط هوش مصنوعی تولید شده و جایگزین نظر پزشک نیست.

پاسخ‌های این صفحه صرفاً جنبه آموزشی دارد و جایگزین معاینه و تشخیص پزشک نیست. برای هرگونه اقدام درمانی حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید. در مواقع اورژانسی با مراکز درمانی تماس بگیرید. هویت و پروانه طبابت پزشکان پاسخ‌دهنده از سازمان نظام پزشکی استعلام شده است — فرآیند تأیید هویت پزشکان.

برای همین موضوع، تست استاندارد هست

رایگان · غربالگری، نه تشخیص