عوارض داروهای افسردگی و اضطراب بر حافظه

از اول سال ۱۴۰۵ دخترم با پیشنهاد روانشناس روانپزشک بردم، بهش فلوکستین ۲۰ و هالوپریدول نیم داد دخترم تا انتها شهریور مصرف کرد با عوض کردن روانپزشک دپاکین ۵۰۰ دادند و ریسپریدون نیم، فلوکستین ۲۰, دخترم شاگرد زرنگ بود حالا افت کرده و زورش میاد درس بخونه آیا هالوپریدول حافظه اش رو خورده یا دپاکین حافظه اش کم کرده میگید چیکار کنم راضیم مثل قبل تو خودش بره، ولی حافظه اش خوب بشه،
6 آبان 1405

پاسخ پزشکان

خلاصه پاسخ پزشک بازبینی‌شده توسط پزشک تأییدشده
سلام ویزیت مجدد با پزشک داشته باشید بعضی داروها کند کننده و خواب اور هستند می شود با تغییر دارویی شرایط را تغییر داد حتما حتما حتما رواندرمانی منظم داشته باشند
— دکتر فرزانه حاجی زاده، دکترای تخصصی روانشناسی مشاهده پاسخ کامل
0
سلام
وقت بخیر
لطفا با روانپزشک معالج در این باب مشورت نمایید.
موفق باشید
0
با سلام،
این موضوع رو با پزشکشون مطرح کنید،اگر از عوارض دارو باشه با تغییر دز دارو و یا نوع دارو قابل اصلاح هست،کنار دارو با درمان گر متخصص در حوزه نوجوان هم جلسه داشته باشید،دارو به تنهایی کافی نیست،جلسات درمان با متخصص برای تنظیم افکار و هیجاناتشون موثر خواهد بود.
0
سلام
ویزیت مجدد با پزشک داشته باشید
بعضی داروها کند کننده و خواب اور هستند می شود با تغییر دارویی شرایط را تغییر داد حتما حتما حتما رواندرمانی منظم داشته باشند
0
درود
مادر عزیز.
اضطراب و افسردگی روی تمرکز و حافظه و میل و انگیزه ی انجام کارها تاثیر منفی دارد .زمانیکه میزان و شدت اضطراب و افسردگی زیاد باشد و اختلال در عملکرد فرد ایجاد کرده باشد ،دارو خط اول درمان است و سپس در کنارش حتما ازرواندرمانی جهت مدیریت اضطراب و بهبود افسرگی زیر نظر روانشناس قرار بگیرد.
مدت زمان زیادی از مصرف دارو نمی گذرد که بتوان ضعیف شدن حافظه را به داروی مصرفی ربط بدهیم.
نوشتید دخترم زورش میاد درس بخواند .احتمالا ایشون زمان کافی جهت یادگیری دروسش نمی گذارد .یا روشهای صحیح مطالعه را لازم است یاد بگیرد.
با تشکر از طرح پرسشتان
0
افت تحصیلی و عدم تمرکز میتواند علتهای مختلفی داشته باشد مثل عوارض دارو، مشکل خواب ،تغییرات خلقی یا علتهای روانشناختی . با روانپزشک در ارتباط باشید لازمه از تغییرات اگاهی داشته باشند داروها را خودسرانه قطع یا کم نکنید . در کنار دارو از تراپی برای دخترتان کمک بگیرید.
0
سلام
دوست عزیز.
احتمال دارد اثرات جانبی داروهای قبلی (بهویژه هالوپریدول و ریسپریدون) باعث نوعی کندی ذهنی یا کاهش تمرکز شده باشد.
همچنین دپاکین نیز میتواند در برخی افراد باعث خوابآلودگی یا کاهش قدرت یادگیری شود.
حتما با پزشک معالج در مورد تغییر دارو یا تنظیم دوز برای رفع این کندی ذهنی صحبت کنید.
از پزشک بپرسید که آیا امکان جایگزینی با داروهای کماثرتر بر حافظه وجود دارد یا خیر.
بررسی سطح ویتامینها (مثل B
12 و وضعیت تیروئید هم برای رفع این افت عملکرد ضروری است.
جلسه با رواندرمانگر برای حل مشکلات زیربنایی میتونه کمک کننده باشه
0
سلام
وعرص ادب افت تحصیلی و عدم تمرکز میتونه علت های مختلفی داشته باشه افسردگی و اضطراب باعث عدم تمرکز میشه داروهای مصرفی بخصوص دپاکین میتونه باعث کندی در عملکرد بشه به پزشکشون اطللع بدین با تعویز دارو این حالات کاهش پیدا کنه
0
سلام.
دوست عزیز؛
کاهش تمرکز و افت تحصیلی دخترتان لزوما به معنای آسیب دیدن حافظه نیست.
دپاکین و ریسپریدون ممکن است باعث خواب آلودگی، خستگی و کاهش تمرکز شوند؛ از طرفی، خود مشکلات روانی نیز می توانند بر یادگیری و عملکرد تحصیلی اثر بگذارند.
توصیه اکید می کنم با روانپزشک معالج برای بررسی عوارض داروها و ضرورت ادامه هر کدام از آنها مشورت کنید و داروها را خودسرانه تغییر ندهید یا قطع نکنید.
همچنین روان درمانی تخصصی، متناسب با مشکل اصلی دخترتان، با روانشناس متخصص در حوزه درمان شناختی رفتاری یا cbt بسیار ضروی است؛ زیرا می تواند به بهبود عملکرد روزانه، انگیزه و تمرکز او کمک کند و بتدریج نیاز او به دارو تا حد زیادی کاهش می یابد.

پاسخ هوش مصنوعی دکترهَست

احتمالاً افت حافظه و انگیزه دخترتان نتیجهٔ ترکیبی از اثرات دارویی (به‌ویژه والپروات/دپاکین و آنتی‌سایکوتیک‌ها) و خود وضعیت روانی—مثل افسردگی یا اختلال توجه—است. در بیشتر موارد این تغییرات قابل بهبودند و جای نگرانی اورژانسی نادر است؛ آرام باشید.
راهکارهای عملی:
- با روانپزشک فعلی درباره بازبینی داروها و دوزها صحبت کنید و هرگز خودسرانه مصرف را قطع نکنید.
- درخواست آزمایش‌های پایه: سطح والپروات، عملکرد کبد، تیروئید و ویتامین B12 و بررسی تداخلات دارویی.
- برنامهٔ روزانه منظم: خواب کافی، پیاده‌روی یا ورزش سبک روزانه و تغذیهٔ متعادل برای بهبود تمرکز.
- تمرین‌های شناختی کوتاه: یادداشت‌برداری، تقسیم درس به بخش‌های کوچک، مرور فعال و فهرست‌سازی.
علائم هشدار:
- افت شدید عملکرد روزمره یا ناتوانی در انجام تکالیف معمول.
- ظهور افکار خودآسیب‌رسان یا خودکشی یا تغییر رفتار پرخطر.
- تشنج، غش، تب بالا یا سفتی عضلات که نیاز به ارزیابی فوری دارد.
تخصص پیشنهادی: روانپزشکی

این پاسخ توسط هوش مصنوعی تولید شده و جایگزین نظر پزشک نیست.

پاسخ‌های این صفحه صرفاً جنبه آموزشی دارد و جایگزین معاینه و تشخیص پزشک نیست. برای هرگونه اقدام درمانی حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید. در مواقع اورژانسی با مراکز درمانی تماس بگیرید. هویت و پروانه طبابت پزشکان پاسخ‌دهنده از سازمان نظام پزشکی استعلام شده است — فرآیند تأیید هویت پزشکان.

برای همین موضوع، تست استاندارد هست

رایگان · غربالگری، نه تشخیص