بی‌خوابی بعد از قطع ویتاکس و شروع دوفامد

من یه ماه بود قرص ویتاکس گیاهی میخوردم ک قطعش کردم خیلی بیخواب شدم شبا نمیخوابم الانم دو فامد شروع کردم دکتر برام گفته بود خیلی بیخواب تر میشم آیا قرص ملاتونین بخورم همراهش تداخل نداره و آیا این دوره بی خوابی موقت است؟
6 آبان 1405

پاسخ پزشکان

0
سلام
عزیزم بله،میتونید ولی بهداشت خواب،رعایت کنید

پاسخ هوش مصنوعی دکترهَست

احتمالاً بی‌خوابی شما عمدتاً ناشی از قطع ناگهانی ویتاکس و همچنین آغاز داروی دوفامد به‌عنوان عارضه جانبی است؛ در بیشتر موارد این نوع بی‌خوابی گذراست و با اقدامات ساده قابل کنترل است، نگران نباشید.
راهکارهای عملی:
- رعایت بهداشت خواب: ساعت ثابت خواب و بیداری، تاریکی کامل و اتاق خنک، پرهیز از موبایل و تلویزیون یک ساعت قبل.
- کافئین، الکل و سیگار را بعدازظهر قطع کنید و وعده‌ شام سبک انتخاب کنید.
- روش‌های آرام‌سازی قبل از خواب: دوش گرم، تنفس عمیق یا کشش ملایم.
- ملاتونین احتمالاً در دوز کوتاه‌مدت و پایین (۰.۵–۳ میلی‌گرم، ۳۰–۶۰ دقیقه قبل خواب) کمک‌کننده است؛ قبل از شروع مکمل با پزشک تجویزکننده دوفامد هماهنگ کنید.
- اگر تا دو هفته وضعیت بهبود نیافت، برنامه درمانی بررسی شود.
علائم هشدار:
- افکار خودآسیب‌رسان یا تغییر شدید خلق.
- خواب‌آلودگی یا اختلال عملکرد روزانه شدید یا بی‌خوابی پایدار بیش از دو هفته.
- تپش قلب شدید، سرگیجه مکرر یا واکنش حساسیتی (کهیر، تورم).
تخصص پیشنهادی: روان‌پزشک

این پاسخ توسط هوش مصنوعی تولید شده و جایگزین نظر پزشک نیست.

پاسخ‌های این صفحه صرفاً جنبه آموزشی دارد و جایگزین معاینه و تشخیص پزشک نیست. برای هرگونه اقدام درمانی حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید. در مواقع اورژانسی با مراکز درمانی تماس بگیرید. هویت و پروانه طبابت پزشکان پاسخ‌دهنده از سازمان نظام پزشکی استعلام شده است — فرآیند تأیید هویت پزشکان.

برای همین موضوع، تست استاندارد هست

رایگان · غربالگری، نه تشخیص