قهوه‌ای شدن زبان کودک بعد از شربت آنتی‌بیوتیک

سلام دخترم ۱۴ماهشه و ۸۳۰۰ وزنش. دکتر بردم شربت آموکسی کلاو دادن دوازده ساعت ۱ونیم سیسی و پودر مونته لوکاست. دوروز مصرف داشت دخترم و ۳ بار شربت رو بهش دادم. الان زبانش قهوه ایه دندوناش هم همین طور کدر شدن.
چیکار کنم؟ البته پماد افیروسین ۲ درصد دوروز پیش هم گاز زد و نمیدونم اگه چیزی خورده ولی دستاش چرب. حال عمومیش خوبه هیچ علائم بدی نداره پوشک خیس داره و مدفوعش خوبه. الان چیکا کنم؟
9 آبان 1405

پاسخ پزشکان

پاسخ هوش مصنوعی دکترهَست

احتمالاً لکهٔ قهوه‌ای روی زبان و دندان دخترتان ناشی از رنگ‌دهی شربت آموکسی‌کلاو یا پماد/رسوب موادی روی سطح دهان است.
در بیشتر موارد سطحی و بی‌خطر است و حال عمومی خوب نشانه مثبتی است.
راهکارهای عملی:
- با پارچه یا گاز نرم و مرطوب به آرامی زبان و دندان‌ها را پاک کنید، فشار شدید وارد نکنید.
- بعد از هر نوبت شربت کمی آب به کودک بدهید تا باقیمانده دارو شسته شود.
- دستان کودک را با صابون شسته و اگر چربی پماد دیده می‌شود، محل را پاک کنید.
- با پزشک معالج درباره ادامه دارو و امکان تغییر فرم دارویی (قطره/شربت متفاوت) تماس بگیرید.
علائم هشدار:
- تب بالا یا بی‌قراری غیرمعمول و تغذیه‌نکردن مکرر
- مشکل یا تنگی نفس، صدای خس‌خس یا تنفس سریع
- خونریزی دهان، زخم‌های گسترده یا تغییر رنگی که ظرف
24-48 ساعت بهتر نشود
تخصص پیشنهادی: پزشکی کودکان

این پاسخ توسط هوش مصنوعی تولید شده و جایگزین نظر پزشک نیست.

پاسخ‌های این صفحه صرفاً جنبه آموزشی دارد و جایگزین معاینه و تشخیص پزشک نیست. برای هرگونه اقدام درمانی حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید. در مواقع اورژانسی با مراکز درمانی تماس بگیرید. هویت و پروانه طبابت پزشکان پاسخ‌دهنده از سازمان نظام پزشکی استعلام شده است — فرآیند تأیید هویت پزشکان.

برای همین موضوع، تست استاندارد هست

رایگان · غربالگری، نه تشخیص