خارش و قرمزی بعد از مینوسیکلین: آیا حساسیت است؟

من از ۲۱ مهرماه یعنی ۱۷ روز هست که قرص مینوسیکلین مصرف می کنم برای آکنه های التهابی صورتم.تازه از دیشب دست و پام یعنی هم کفشون و هم پشتشون و هم لای انگشت های دستم خارش می کنه.یسری جاهاشونم قرمزی داره.البته این خارش و قرمزی هی میاد و میره.
آیا ممکنه حساسیت به میتوسیکلین باشه؟! و اینکه ادامه بدم به خوردن قرص یا نه؟!
ضمن اینکه من مشکل تیروئید کم کار هم دارم و مکمل آهن هم مصرف می کنم.
8 آبان 1405

پاسخ پزشکان

پاسخ هوش مصنوعی دکترهَست

احتمالاً این علایم نشان‌دهنده یک واکنش حساسیتی به مینوسیکلین است و در بیشتر موارد با قطع دارو و مراقبت ساده بهبود می‌یابد.
احتمال کمتر این است که درماتیت تماسی یا خشکی پوست باعث قرمزی و خارش متناوب شده باشد.
نگران نباشید اما وضعیت را جدی بگیرید.
راهکارهای عملی:
- مصرف مینوسیکلین را فعلاً قطع کنید تا پزشک بررسی کند.
- برای کاهش خارش از یک آنتی‌هیستامین خوراکی مثل سیتریزین یا لوراتادین استفاده کنید.
- کمپرس سرد و کرم کالامین یا مرطوب‌کننده‌های ملایم روی نواحی قرمز بگذارید.
- از آب داغ، صابون‌های قوی و محصولات آرایشی جدید خودداری کنید و ناخن‌ها را کوتاه نگه دارید.
- درباره ادامه داروی تیروئید و مکمل آهن معمولاً ادامه می‌دهند؛ درباره تغییر سایر داروها با پزشک مشورت شود.
علائم هشدار:
- تنگی نفس، خس‌خس یا ورم صورت/لب/گلو
- تب بالا یا گسترش سریع راش همراه با احساس بیماری عمومی
- زرد شدن پوست یا تیره شدن ادرار یا درد شدید شکم
تخصص پیشنهادی: پوست

این پاسخ توسط هوش مصنوعی تولید شده و جایگزین نظر پزشک نیست.

پاسخ‌های این صفحه صرفاً جنبه آموزشی دارد و جایگزین معاینه و تشخیص پزشک نیست. برای هرگونه اقدام درمانی حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید. در مواقع اورژانسی با مراکز درمانی تماس بگیرید. هویت و پروانه طبابت پزشکان پاسخ‌دهنده از سازمان نظام پزشکی استعلام شده است — فرآیند تأیید هویت پزشکان.

برای همین موضوع، تست استاندارد هست

رایگان · غربالگری، نه تشخیص