قطع لووتیروکسین: ناگهانی یا تدریجی؟

سلام چند سال هست لووتیروکسین ۵۰ میخورم طبق آزمایشات جدید دکتر گفت که قطع کنم ودو ماه بعد آزمایش رو تکرار کنم تدریجی قرص رو قطع کنم یا یکباره؟
10 آبان 1405

پاسخ پزشکان

پاسخ هوش مصنوعی دکترهَست

احتمالاً پزشک خواسته دارو را موقتاً قطع کند تا ببیند آیا غدهٔ تیروئید خودبه‌خود کافی عمل می‌کند یا اینکه دوز فعلی باعث دریافت بیش از حد هورمون شده است.
در بیشتر موارد توقف کوتاه آزمایشی بی‌خطر است؛ نگران نباشید اما به برنامهٔ پزشک پایبند باشید.
راهکارهای عملی:
- دلیل دقیق قطع و زمان آزمایش بعدی را از پزشک یا مطب تایید کتبی بگیرید (قطع ناگهانی یا تدریجی مشخص شود).
- اگر باردارید یا قصد بارداری دارید قطع نکنید و فوراً این موضوع را به پزشک اطلاع دهید.
- در صورت داشتن علائم واضح کم‌کاری (خستگی شدید، یبوست، احساس سرما، کاهش انرژی) فعلاً دارو را ادامه دهید تا دستور روشن شود.
- علائم روزانه را یادداشت کنید و برای آزمایش TSH حدود ۴–۸ هفته پس از قطع برنامه‌ریزی کنید.
علائم هشدار:
1 غش، ضعف شدید یا گیجی ناگهانی
2 تپش قلب شدید یا درد قفسهٔ سینه
3 کاهش هوشیاری یا تب بالا
تخصص پیشنهادی: غدد داخلی (اندوکرینولوژی)

این پاسخ توسط هوش مصنوعی تولید شده و جایگزین نظر پزشک نیست.

پاسخ‌های این صفحه صرفاً جنبه آموزشی دارد و جایگزین معاینه و تشخیص پزشک نیست. برای هرگونه اقدام درمانی حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید. در مواقع اورژانسی با مراکز درمانی تماس بگیرید. هویت و پروانه طبابت پزشکان پاسخ‌دهنده از سازمان نظام پزشکی استعلام شده است — فرآیند تأیید هویت پزشکان.

برای همین موضوع، تست استاندارد هست

رایگان · غربالگری، نه تشخیص