با درود ،حدود ۲۰ روز قبل به دنبال درد قفسه سینه به اورژانس وپس از آن به ccu وبعد آنژیو شدم ،بعد آنژیو دکتر هر شش ساعت دوعدد آسپیرین ۳۲۵ به مدت هشت هفته تجویز کردند ،حال پس از دوهفته مصرف ،معده درد ،سردرد وسنگینی گردن از پشت سر دارم ،،آیا مربوط به آسپرین هست ،؟
8 آبان 1405
پاسخ پزشکان
خلاصه پاسخ پزشکبازبینیشده توسط پزشک تأییدشده
درود. ممکنه مرتبط با مصرف آسپرین باشه.حتما داروهای محافظت از معده نیز در کنار این دوز آسپرین، مصرف شود.
احتمالاً درد معده شما ناشی از تحریک یا التهاب مخاط معده (گاستریت) بهدلیل مصرف دوز نسبتاً بالای آسپرین است. در بیشتر موارد سردرد و سنگینی پشت سر میتواند مرتبط با اثرات سیستمیک دارو یا تنش و خستگی بعد از آنژیو باشد. آرام باشید؛ تشخیص قطعی نیاز به معاینه دارد. راهکارهای عملی: - دارو را همراه غذا یا یک لقمه ساده و آب یا شیر مصرف کنید تا تحریک معده کمتر شود. - با پزشک قلب یا پزشک معالج تماس بگیرید تا نیاز به کاهش دوز یا داروی جایگزین بررسی شود؛ هرگز خودسرانه مصرف را قطع نکنید. - از الکل و داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی دیگر پرهیز کنید. -در صورت نیاز پزشک ممکن است داروی محافظ معده مثل مهارکننده پمپ پروتون تجویز کند. علائم هشدار: - استفراغ خونی یا مدفوع سیاه (خونریزی گوارشی) - وزوز گوش جدید، تهوع یا گیجی مداوم (نشانههای مسمومیت آسپرین) - درد قفسه سینه شدید، تنگی نفس یا غش/سرگیجه شدید تخصص پیشنهادی: کاردیولوژی
این پاسخ توسط هوش مصنوعی تولید شده و جایگزین نظر پزشک نیست.
پاسخهای این صفحه صرفاً جنبه آموزشی دارد و جایگزین معاینه و تشخیص پزشک نیست. برای هرگونه اقدام درمانی حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید. در مواقع اورژانسی با مراکز درمانی تماس بگیرید. هویت و پروانه طبابت پزشکان پاسخدهنده از سازمان نظام پزشکی استعلام شده است — فرآیند تأیید هویت پزشکان.