سوزش معده بعد از مترونیدازول — آیا دارو علت است؟

عرض درود و خسته نباشید من بخاطر عفونت خفیف زنان دکتر زنان برام قرص مترونیدازول ۵۰۰ هر دوازده ساعت بیست دونه تجویز کردن که برای ده روز میشه من از روزی که شروع کردم اسید معدم وحشتناک ترشح میشه و درد شدید میگیرم به حدی که نمیتونم به کارام برسم با معده پر میخورم حتی
البته من فتق معده و گاستریت مزمن دارم
آیا باید ادامه بدم؟ الان هفت روز هست که مصرف کردم
7 آبان 1405

پاسخ هوش مصنوعی دکترهَست

احتمالاً سوزش و درد معده شما به‌خاطر تحریک مخاط ناشی از مترونیدازول یا تشدید گاستریت/فتق معده است.
در بیشتر موارد این واکنش قابل مدیریت است و نیاز به نگرانی شدید فوری ندارد، اما پیگیری لازم است.
راهکارهای عملی:
1 قطع خودسرانه دارو توصیه نمی‌شود؛ در اولین فرصت با پزشک تجویزکننده یا متخصص گوارش مشورت کنید.
2 دوزها را همراه غذای سبک و کم‌چرب میل کنید و از خوردن با معده خالی پرهیز کنید.
3 آنتی‌اسید جویدنی یا شربتی می‌تواند موقتاً سوزش را کاهش دهد؛ قبل از افزودن داروی جدید با پزشک یا داروساز هماهنگ کنید.
4 از الکل، قهوه و غذاهای تند پرهیز کنید و بلافاصله پس از غذا دراز نکشید؛ هنگام خواب سر را کمی بالا ببرید.
علائم هشدار:
1 استفراغ خونی یا رنگ قهوه‌ای خون‌مخلوط
2 مدفوع سیاه یا وجود خون در مدفوع
3 ضعف شدید، غش یا تب بالا همراه درد مداوم
تخصص پیشنهادی: متخصص گوارش

این پاسخ توسط هوش مصنوعی تولید شده و جایگزین نظر پزشک نیست.

پاسخ‌های این صفحه صرفاً جنبه آموزشی دارد و جایگزین معاینه و تشخیص پزشک نیست. برای هرگونه اقدام درمانی حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید. در مواقع اورژانسی با مراکز درمانی تماس بگیرید. هویت و پروانه طبابت پزشکان پاسخ‌دهنده از سازمان نظام پزشکی استعلام شده است — فرآیند تأیید هویت پزشکان.

برای همین موضوع، تست استاندارد هست

رایگان · غربالگری، نه تشخیص