عوارض قطع کلردیازپوکساید—چه مدت و چه باید کرد

سلام بمدت دوماه و نیم هست که قرص کلردیازپوکساید ۵برای درمان پانیک مصرف میکنم ولی بمدت سه روز هست که قطع کردم حالت پانیک خفیف بهم دست داد (تپش قلب،احساس سوزش پشت گردن و دستهام)دوباره مصرف کنم چون میگن اعتیاد اوره نباید زیاد مصرف بشه
اس سیتالوپرام ۱۰هم مصرف میکنم
5 آبان 1405

پاسخ پزشکان

0
قطع ناگهانی و خودسرانه دارو ها توصیه نمی شود و باید تحت نظر پزشک باشد

پاسخ هوش مصنوعی دکترهَست

احتمالاً علائم شما ناشی از ترک نسبی کلردیازپوکساید بعد از قطع ناگهانی است؛ در بیشتر موارد علائم خفیف پانیک (تپش، سوزش یا تنش عضلانی) طی چند روز تا چند هفته فروکش می‌کند.
نگران نباشید اما نیاز به پیگیری دارد.
راهکارهای عملی:
- ادامه دادن اسیتالوپرام طبق نسخه و خودسرانه قطع نکنید.
- از کافئین، الکل و محرک‌ها اجتناب کنید و آب کافی بنوشید.
- تکنیک‌های آرام‌سازی کوتاه‌مدت مثل تنفس عمیق، پیاده‌روی آرام یا سرد کردن پشت گردن انجام دهید.
- فوراً با پزشک یا روانپزشک تماس بگیرید تا درباره بازگرداندن موقت دوز یا برنامه کاهش تدریجی بنزودیازپین مشورت شود.
علائم هشدار:
- تشنج یا از دست دادن هوشیاری
- درد قفسه‌سینه شدید یا تنگی نفس
- توهم، سردرگمی یا افکار خودآسیب‌رسانی
تخصص پیشنهادی: روانپزشکی

این پاسخ توسط هوش مصنوعی تولید شده و جایگزین نظر پزشک نیست.

پاسخ‌های این صفحه صرفاً جنبه آموزشی دارد و جایگزین معاینه و تشخیص پزشک نیست. برای هرگونه اقدام درمانی حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید. در مواقع اورژانسی با مراکز درمانی تماس بگیرید. هویت و پروانه طبابت پزشکان پاسخ‌دهنده از سازمان نظام پزشکی استعلام شده است — فرآیند تأیید هویت پزشکان.

برای همین موضوع، تست استاندارد هست

رایگان · غربالگری، نه تشخیص