واکنش پوستی به آسیکلوویر ۴۰۰؛ چه کنم؟

برای درمان تبخال تناسلی قرص آسیکلوویر ۴۰۰ مصرف کردم الان بدنم واکنش داده و پر از دونه های قرمز که برجسته نیستن البته شده، چیکار باید بکنم؟؟؟
7 آبان 1405

پاسخ پزشکان

پاسخ هوش مصنوعی دکترهَست

احتمالاً این دانه‌های قرمز واکنش حساسیتی یا بثورات ناشی از دارو (واکنش دارویی خفیف) هستند و در بیشتر موارد خطرناک نیستند؛ آرام باشید اما موضوع را جدی بگیرید.
راهکارهای عملی:
- مصرف آسیکلوویر را موقتاً قطع کنید و بسته‌بندی دارو را نگه دارید تا در صورت نیاز نشان دهید.
- یک آنتی‌هیستامین خوراکی غیرنسخه‌ای مثل لوراتادین یا سیتریزین برای کاهش خارش/قرمزی مصرف کنید (در صورت قبلاً نداشتن منع مصرف).
- کمپرس خنک روی نواحی درگیر بگذارید و از کرم مرطوب‌کننده یا هیدروکورتیزون ۱٪ موضعی برای چند روز استفاده کنید اگر پوست خیلی ملتهب نیست.
- از خاراندن خودداری کنید و لباس‌های نخی گشاد بپوشید.
علائم هشدار:
- تنگی نفس، خس‌خس یا ورم صورت/لب/گلو (نشانهٔ واکنش آلرژیک شدید).
- تب بالا همراه گسترش سریع، تاول یا جدا شدن پوست (ممکن است واکنش جدی باشد).
- سرگیجه شدید، غش یا افت شدید فشار خون.
تخصص پیشنهادی: متخصص پوست

این پاسخ توسط هوش مصنوعی تولید شده و جایگزین نظر پزشک نیست.

پاسخ‌های این صفحه صرفاً جنبه آموزشی دارد و جایگزین معاینه و تشخیص پزشک نیست. برای هرگونه اقدام درمانی حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید. در مواقع اورژانسی با مراکز درمانی تماس بگیرید. هویت و پروانه طبابت پزشکان پاسخ‌دهنده از سازمان نظام پزشکی استعلام شده است — فرآیند تأیید هویت پزشکان.

برای همین موضوع، تست استاندارد هست

رایگان · غربالگری، نه تشخیص