لک بینی بعد از اسپیرونولاکتون — علل و راهکار

سلام من جوش میزدم ومریودیام نامنظم بوددکترپوست رفتم قرص اسپرینولاکتون ۱۰۰نوشت وگفت ۲هفته اول ۱چهارم ۲هفته بعدنصف ۲هفته بعدروزی یکی وگفت ممکنه یکی دوروزلک بینی داشته باشی من ازاول تاوقتی این اخیرمیخورم اصن لک ندیدم وقتی تودوره ی روزی یکی بودم ۳روز قرص رونخوردم بعد۳روز یکی خوردم والان ۳روزه لک بینی دارم میخام ببینم براقرصه؟الان ادامه بدم یانخورم؟
8 آبان 1405

پاسخ هوش مصنوعی دکترهَست

احتمالاً لک بینی مربوط به یکی از دو علت است: تغییر هورمونی یا واکنش پوستی مرتبط با شروع و قطع دارو، یا پیگمانتاسیون پس از جوش و تابش آفتاب.
در بیشتر موارد این لک‌ها خطرناک نیستند و قابل کنترل‌اند، اما نیاز به بررسی دارد.
راهکارهای عملی:
- مصرف را مطابق نسخه پزشک ادامه دهید؛ تغییر دوز یا قطع باید بعد از مشورت با پزشک انجام شود.
- از آفتاب محافظت کنید: کرم ضدآفتاب با حفاظت بالا (حداقل عدد
30)، کلاه لبه‌دار و اجتناب از آفتاب مستقیم.
- از کندن یا فشار دادن محل خودداری کنید و از شوینده و مرطوب‌کننده ملایم استفاده کنید.
- در صورت تمایل، عکس واضح از لک بگیرید تا در مراجعه بعدی به پزشک نشان دهید.
علائم هشدار:
- تب یا قرمزی و چرک در محل لک که نشانه عفونت است.
- ضعف شدید، سرگیجه یا تپش قلب غیرطبیعی (نشانه تغییرات متابولیک مانند پتاسیم).
- گسترش سریع لک‌ها یا بروز کهیر و ورم صورت؛ در این موارد باید فوری مراجعه شود.
تخصص پیشنهادی: درماتولوژی (پوست)

این پاسخ توسط هوش مصنوعی تولید شده و جایگزین نظر پزشک نیست.

پاسخ‌های این صفحه صرفاً جنبه آموزشی دارد و جایگزین معاینه و تشخیص پزشک نیست. برای هرگونه اقدام درمانی حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید. در مواقع اورژانسی با مراکز درمانی تماس بگیرید. هویت و پروانه طبابت پزشکان پاسخ‌دهنده از سازمان نظام پزشکی استعلام شده است — فرآیند تأیید هویت پزشکان.

برای همین موضوع، تست استاندارد هست

رایگان · غربالگری، نه تشخیص