تداخل پراپرانولول ۲۰ با متوتریکسات

با سلام و عرض ادب . خدمتتون عرض کنم که دکتر روماتولوژی قرص متوتریکسات روزهای جمعه ۴عدد با هم برایم تجویز کرده و دکتر قلبم قرص پراپرانولول روزی یک عدد ، دکتر رماتولوژیسم توصیه کرده روزهای جمعه که متوتریکسات را میخورم نباید قرص دیگری بخورم . ولی چند ساعتی هست که احساس تپش قلب دارم . نمیدونم قرص پراپرانولول رو بخورم یا نه ؟ به پزشکم هم دسترسی ندارم . لطفا راهنمایی بفرمایید . ممنون
8 آبان 1405

پاسخ پزشکان

پاسخ هوش مصنوعی دکترهَست

احتمالاً تپش قلب شما ناشی از قطع یا تأخیر در مصرف پراپرانولول یا اضطراب موقتی است.
در بیشتر موارد متوتریکسات هفتگی با پراپرانولول تداخل شدید ایجاد نمی‌کند، اما توصیه پزشک روماتولوژی ممکن است به دلایل خاص شما باشد؛ آرام باشید.
راهکارهای عملی:
1 اگر قبلاً پراپرانولول مرتب مصرف می‌کردید و اکنون دچار سرگیجه یا فشارخون پایین نیستید، می‌توانید دوز معمول را بخورید؛ در غیر این صورت صبر کنید و وضعیت را بررسی کنید.
2 نبض و فشارخون را اگر امکان دارد اندازه‌گیری کنید؛ عدد نبض خیلی بالا یا فشارخون خیلی پایین نشانه اقدام است.
3 در حالت خفیف، بنشینید یا دراز بکشید، تنفس عمیق و آب بنوشید تا تپش کاهش یابد.
4 در اولین فرصت با پزشک معالج یا داروساز تماس بگیرید و علت دستور پزشک روماتولوژی را جویا شوید.
علائم هشدار:
1 درد قفسه‌سینه یا تنگی نفس شدید
2 سرگیجه شدید، غش یا افت هوشیاری
3 نبض بسیار تند یا بسیار کند یا افت فشارخون واضح
تخصص پیشنهادی: قلب (کاردیولوژی)

این پاسخ توسط هوش مصنوعی تولید شده و جایگزین نظر پزشک نیست.

پاسخ‌های این صفحه صرفاً جنبه آموزشی دارد و جایگزین معاینه و تشخیص پزشک نیست. برای هرگونه اقدام درمانی حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید. در مواقع اورژانسی با مراکز درمانی تماس بگیرید. هویت و پروانه طبابت پزشکان پاسخ‌دهنده از سازمان نظام پزشکی استعلام شده است — فرآیند تأیید هویت پزشکان.

برای همین موضوع، تست استاندارد هست

رایگان · غربالگری، نه تشخیص