گرفتگی بینی پس از مصرف نفازولین؛ علت و راهکار

حدود یکماه پیش سرما خوردگی گرفتم بعد دکتر بهم اسپری نفازولین دادن و من راحت با استفاده ازش شب میخوابیدم حتی روز هم استفاده میکردم و الان حدود یک ماه و نیم میگذره ولی همچنان دچار گرفتگی بینی هستم طوری که مجبور میشم اسپری استفاده کنم تا بخوابم واقعا کلافه شدم چیکار کنم تا خوب بشم
6 آبان 1405

پاسخ هوش مصنوعی دکترهَست

احتمالاً دچار رینیت بازگشتی شده‌اید؛ در بیشتر موارد مصرف طولانی‌مدت دکونژستانت‌های موضعی مثل نفازولین باعث تورم و وابستگی مخاط بینی شده و گرفتگی پایدار ایجاد می‌کند.
نگران نباشید با درمان مناسب برگشت‌پذیر است.
راهکارهای عملی:
- مصرف اسپری نفازولین را قطع کنید؛ قطع ناگهانی ممکن است چند روز بدتر کند اما برای بهبود طولانی‌مدت لازم است.
- شستشوی بینی با محلول سالین چند بار در روز برای کاهش تورم و پاک‌سازی مخاط انجام دهید.
- بخور گرم یا دستگاه مرطوب‌کننده هوا و بالا بردن سر هنگام خواب برای تسکین علائم به کار ببرید.
- هرچه زودتر برای شروع درمان جایگزین (مثلاً اسپری کورتیکواستروئید بینی تحت نظر پزشک) به متخصص مراجعه کنید.
علائم هشدار:
- خونریزی بینی شدید یا مداوم
- تب بالا یا درد شدید صورت/دندان که ممکن است نشانه سینوزیت حاد باشد
- تنگی نفس، کبودی یا ورم سریع صورت
تخصص پیشنهادی: گوش و حلق و بینی

این پاسخ توسط هوش مصنوعی تولید شده و جایگزین نظر پزشک نیست.

پاسخ‌های این صفحه صرفاً جنبه آموزشی دارد و جایگزین معاینه و تشخیص پزشک نیست. برای هرگونه اقدام درمانی حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید. در مواقع اورژانسی با مراکز درمانی تماس بگیرید. هویت و پروانه طبابت پزشکان پاسخ‌دهنده از سازمان نظام پزشکی استعلام شده است — فرآیند تأیید هویت پزشکان.

برای همین موضوع، تست استاندارد هست

رایگان · غربالگری، نه تشخیص