ترجمه‌ی برگه‌ی آزمایش به زبان ساده رایگان مشاهده ←

آیا ماده حاجب عکس رنگی باعث افزایش TSH می‌شود؟

سلام وقتتون بخیر ببخشید من در حال اقدام ب بارداری هستم و دوباره برای ازمایش جدید رفتم tsh۴.۴ بوده توازمایش نرمال ۴.۲mlزده
T۴۶.۷dl نرمال ۵.۵/۱۱
T۳۱.۶نرمال ۰.۶/۲.۱ ml
Freet۴ ۱.۹نرمال . ۰.۸/۲.۷dl
من تقریبا ۲۸ تا ۳۰ روز قبل ماده حاحب بر پایه یدویال ویزیپک ۳۲۰ برای عکس رنگی استفاده کردم میتونه tsh بخاطر این بالا رفته
6 آبان 1405

پاسخ هوش مصنوعی دکترهَست

احتمالاً افزایش ید ناشی از ماده حاجب یددار می‌تواند به‌طور موقت موجب افزایش تی‌اس‌اچ شود، به‌ویژه در کسانی که بیماری زمینه‌ای تیروئید دارند.
در بیشتر موارد این تغییر گذرا است و فوریت درمانی ندارد، اما پیگیری لازم است.
راهکارهای عملی:
- تکرار آزمایش تی‌اس‌اچ و فری‌تی۴ پس از ۶–۸ هفته برای بررسی روند.
- درخواست آزمایش آنتی‌بادی‌های تیروئید (مثل Anti‑TPO) برای شناخت زمینهٔ خودایمنی.
- خودداری از مصرف اضافی منابع ید (مکمل‌ها یا نمک یددار اضافه) تا زمان پیگیری.
- اطلاع دادن به پزشک غدد در صورت سابقهٔ کم‌کاری یا مصرف لووتیروکسین برای تعیین نیاز به تغییر دوز.
علائم هشدار:
- تپش قلب بسیار سریع، تعریق شدید یا لرزش دست‌ها (علائم پرکاری ناگهانی).
- خواب‌آلودگی شدید، گیجی یا کاهش سطح هوشیاری (علامت کم‌کاری شدید).
- اختلال قابل‌توجه در تنفس یا بلع، یا ورم سریع گردن.
تخصص پیشنهادی: متخصص غدد

این پاسخ توسط هوش مصنوعی تولید شده و جایگزین نظر پزشک نیست.

پاسخ‌های این صفحه صرفاً جنبه آموزشی دارد و جایگزین معاینه و تشخیص پزشک نیست. برای هرگونه اقدام درمانی حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید. در مواقع اورژانسی با مراکز درمانی تماس بگیرید. هویت و پروانه طبابت پزشکان پاسخ‌دهنده از سازمان نظام پزشکی استعلام شده است — فرآیند تأیید هویت پزشکان.

برای همین موضوع، تست استاندارد هست

رایگان · غربالگری، نه تشخیص