درد کمر و مفاصل بعد از راکوتان — آیا طبیعی است؟

من ۲۳ سالمه راکوتان مصرف میکردم سه ماه ۶۵ تا با دوز ۲۰ میلی گرم بعد ۳ ماه دچار استخون درد و مفاصل درد و کمر درد شدید شدم دو هفتس قرصو قطع کردم دردم خیلی کاهش پیدا کرد تقریبا خوب شد ولی بعضی موقع ها مثلا صبح از خواب بیدار میشم هنوز مچ دست و پا یا ساق پام تیر میکشه طبیعیه ؟ ازمایش ck هم داد ۵۵ بود
8 آبان 1405

پاسخ پزشکان

0
وقت به خیر توصیه میشه فاکتور التهابی مفاصل با توجه به درد صبحگاهی چک شود

پاسخ هوش مصنوعی دکترهَست

احتمالاً درد شما ناشی از عارضه دارویی ایزوترتینوئین (راکوتان) است؛ در بیشتر موارد بعد از کاهش یا قطع دارو علائم به مرور بهتر می‌شود و مقدار CK برابر ۵۵ معمولاً نگران‌کننده نیست.
راهکارهای عملی:
- استراحت نسبی و پرهیز از فعالیت‌های سنگین یا ورزش‌های پر فشار.
- کمپرس گرم یا سرد متناوب و کشش‌های ملایم صبحگاهی برای کاهش تیرکشیدگی.
- مصرف مسکن‌های بدون نسخه مثل استامینوفن یا ایبوپروفن با دقت و همراه غذا طبق راهنمایی دارویی.
- نوشیدن آب کافی و پیگیری سطح فعالیت روزانه؛ در صورت بدتر شدن، آزمایش CK تکرار شود.
علائم هشدار:
- ضعف عضلانی ناگهانی یا ناتوانی در استفاده از دست یا پا.
- مشاهده ادرار تیره یا کاهش قابل توجه ادرار (خطر رابدومیولیز).
- تب همراه با درد مفصل شدید، قرمزی یا تورم موضعی.
تخصص پیشنهادی: روماتولوژی

این پاسخ توسط هوش مصنوعی تولید شده و جایگزین نظر پزشک نیست.

پاسخ‌های این صفحه صرفاً جنبه آموزشی دارد و جایگزین معاینه و تشخیص پزشک نیست. برای هرگونه اقدام درمانی حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید. در مواقع اورژانسی با مراکز درمانی تماس بگیرید. هویت و پروانه طبابت پزشکان پاسخ‌دهنده از سازمان نظام پزشکی استعلام شده است — فرآیند تأیید هویت پزشکان.

برای همین موضوع، تست استاندارد هست

رایگان · غربالگری، نه تشخیص