سلام ،پسرم ۱۱ سالشه وهفته پیش سرماخورد و تب کرد تا ۳ روز دکتر آزیترومایسین ۲۵۰ تجویز کردن ۴ تا دونه اش رو که خورد روی ساق پاهاش تورم و قرمزی ایجاد شده که سفت هم هست نمیدونم مشکل چیه ولی درد نداره الان تب هم نداره ممنون میشم پاسخگو باشید
4 آبان 1405
پاسخ پزشکان
0
سلام ممکنه واکنش حساسیتی به دارو باشه و یا از عوارض بیماری ویروسی،توسط پزشک اطفال ویریت بشه
احتمالاً این ضایعات روی ساق پسر شما نمایانگر یک پانیکولیت مثل اریتما نودوز یا واکنش حساسیتی به دارو است. در بیشتر موارد چنین ضایعاتی پس از عفونت یا مصرف دارو ایجاد میشوند و معمولاً فوریت تهدیدکننده نیست، اما نیاز به بررسی دارد. راهکارهای عملی: - مصرف داروی مشکوک را قطع کنید اگر هنوز ادامه دارد و دفترچه دارو را همراه داشته باشید. - ساقها را بالاتر قرار دهید و کمپرس سرد ملایم چند بار در روز بگذارید. - از پوشیدن لباس تنگ و فشار روی ناحیه خودداری کنید. - در صورت درد یا تب از استامینوفن طبق دوز سنی استفاده کنید و برای معاینهمراجعه نمایید. علائم هشدار: - تب مداوم یا بالای ۳۸.۵ درجه - گسترش سریع قرمزی، ایجاد تاول یا درد شدید - تنگی نفس یا ورم ناگهانی صورت/لبها (نشانه حساسیت شدید) تخصص پیشنهادی: پوست
این پاسخ توسط هوش مصنوعی تولید شده و جایگزین نظر پزشک نیست.
پاسخهای این صفحه صرفاً جنبه آموزشی دارد و جایگزین معاینه و تشخیص پزشک نیست. برای هرگونه اقدام درمانی حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید. در مواقع اورژانسی با مراکز درمانی تماس بگیرید. هویت و پروانه طبابت پزشکان پاسخدهنده از سازمان نظام پزشکی استعلام شده است — فرآیند تأیید هویت پزشکان.