آیا قطع ناگهانی لووتیروکسین خطر دارد؟

من چند ماه پیش آزمایش خون دادم و TSH آزمایشم ۸.۹ بود. دو ماه پیش رفتم پیش دکتر مغز و اعصاب وقتی آزمایشمو دیدم برام لووتیروکسین ۱۰۰ تجویز کرد و دو ماه هم مصرف کردم. حالا رفتم پیش متخصص غدد و گفت ممکنه عدد بالای TSH نشانه کم کاری تیرویید نبوده باشه و گفت ۲۵ روز قرص مصرف نکن و بعد آزمایش TSH و TPO بده نتیجش رو بیار ببینم. حالا میخوام ببینم قطع قرص ضرر و عوارض نداره؟
5 آبان 1405

پاسخ پزشکان

خلاصه پاسخ پزشک بازبینی‌شده توسط پزشک تأییدشده
درود برشما عدد بالایی ده الزاما درمان لازمه بین 4 تا ده با شرایطی دارو تجویز میکنیم نگران نباشید صبر کنید
— دکتر مهدی صفری، متخصص داخلی مشاهده پاسخ کامل
1
درود
برشما
عدد بالایی ده الزاما درمان لازمه
بین 4 تا ده با شرایطی دارو تجویز میکنیم
نگران نباشید
صبر کنید

پاسخ هوش مصنوعی دکترهَست

احتمالاً عدد بالای هورمون تحریک‌کننده تیروئید نشان‌دهنده کم‌کاری تیروئید است، اما در برخی موارد گذراست.
در بیشتر موارد قطع کوتاه‌مدت دارو تحت نظر متخصص غدد برای گرفتن نتیجه آزمایش بدون تأثیر دارو بی‌خطر است؛ نگران نباشید اما پیگیری آزمایش و علائم مهم است.
راهکارهای عملی:
- طبق دستور متخصص غدد ۲۵ روز مصرف را قطع کنید و دارو را مجدداً شروع نکنید مگر پزشک بگوید.
- علائم روزانه را یادداشت کنید (خستگی، افزایش وزن، یبوست، سرماخوردگی، تپش قلب) و به آزمایشگاه تاریخ دقیق قطع دارو را اطلاع دهید.
- پس از ۲۵ روز آزمایش هورمون تحریک‌کننده تیروئید و آنتی‌بادی‌های تیروئید را بدهید و نتایج را به پزشک نشان دهید.
- اگر باردار هستید یا بیماری قلبی دارید، قبل از قطع دارو با پزشک مشورت کنید.
علائم هشدار:
- درد قفسه سینه یا تنگی نفس شدید
- کاهش سطح هوشیاری، گیجی یا غش کردن
- ضعف شدید، تب همراه گیجی یا تب بدون علت
تخصص پیشنهادی: متخصص غدد

این پاسخ توسط هوش مصنوعی تولید شده و جایگزین نظر پزشک نیست.

پاسخ‌های این صفحه صرفاً جنبه آموزشی دارد و جایگزین معاینه و تشخیص پزشک نیست. برای هرگونه اقدام درمانی حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید. در مواقع اورژانسی با مراکز درمانی تماس بگیرید. هویت و پروانه طبابت پزشکان پاسخ‌دهنده از سازمان نظام پزشکی استعلام شده است — فرآیند تأیید هویت پزشکان.

برای همین موضوع، تست استاندارد هست

رایگان · غربالگری، نه تشخیص