باسلام و درود نوسان حال و خلق و خو در مصرف اسنترا طبیعی است؟ حدوداد۴۲ روزه اسنترا ۵۰ مصرف میکنم گاهی خوبم گاهی افت خلق دارم و مجدد اضطراب و اسنرس دارم لرز میکنم پاهام احساس ضعف میکنند گاهی هم حالم خوبه. طبیعیه؟ تاکی ادامه داره این نوسان؟
3 آبان 1405
پاسخ پزشکان
خلاصه پاسخ پزشکبازبینیشده توسط پزشک تأییدشده
سلام آسنترا افت قند میدهد. تعداد وعده های غذایی را بیشتر و مقدار آن را کاهش دهید. به تدریج بدن شما به این عوارض عادت میکند.
— دکتر مهسا هوشدار، متخصص اعصاب و روان - روانپزشک مشاهده پاسخ کامل
0
سلام. نوسانات خلقی بیانگر اختلالات خلقی ناشی از مصرف داروهای ضد افسردگی می باشد که بایستی با روانپزشک خود در میان گذاشته تا داروهای تثبیت کننده خلقی تحویز کند.
درود خانم 35 ساله .زمانیکه در دوره ی مصرف دارو هستید هر گونه علائم و نوسانات خلقی را با روانپزشک خود درمیان بگذارید تا در صورت نیاز و تشخیص دارو ی مکمل یا جایگزین تجویز کنند. با تشکر از طرح پرسشتان
سلام و عرض ادب نوسان خلق از عوارص داروهای ضد افسردگی است در بعضی افراد بصورت شدیدت بروز میکنه و معمولا بتدریج بهتر میشه اگر این حالت ازار دهنده است حتما به روانپزشک اطللع بدین
با توجه به اینکه 42 روز گذشته و همچنان افت خلق و اضطراب دارید بهتره برای ارزیابی و عوارض احتمالی دارو به روانپزشکمراجعه کنید نمیتوان بدون بررسی گفت این علایم طبیعیست یا چه زمانی برطرف میشود تا ان زمان دارو را قطع یا کم و زیاد نکنید و اگر لرزش شدید و یا علائم رو به تشدید است زودتر ارزیابی پزشکی بشوید
سلام وقت بخیر با توجه به موار ذکر شده و نوسانات خلقی بهتر است مجدد با روانپزشکتون مشورت کنیدهمچنین رواندرمانی را در کنار مصرف دارو شروع کنید. برقرار باشید
سلام وقت بخیر مصرف دارو عوارضی در پی دارد که اجتناب ناپذیر است ضمن اینکه دارو نمی تونه درمان عمیق و بدون بازگشتی رو رقم بزنه کما اینکه شاهد اش بودید خبر خوب اینکه به اطلاع شما برسانم رویکرد درمانی (Ptc ) که نوعی روان درمانی عملی محسوب میشه می تونه با ارزیابی دقیق و ارائه راهکار تخصصی در همان (جلسه اول درمانی) و البته ((بی نیاز از مصرف دارو )) به صورت عمیق و ریشه ای به شما کمک بزرگی بکنه تمایل به درمان با این رویکرد داشتید می تونید با بنده تماس بگیرید گرچه انتخاب نوع درمان با شماست
سلام. دوست عزیز؛ نوسان خلق و اضطراب در هفته های ابتدایی مصرف آسنترا ممکن است رخ دهد، اما لرزش و احساس ضعف پاها را نباید بدون بررسی صرفا به عوارض دارو نسبت داد. از آنجا که حدود 42 روز از شروع مصرف گذشته است، توصیه اکید می کنم با روانپزشک تجویز کننده برای ارزیابی پاسخ درمانی و عوارض احتمالی مشورت کنید و دارو را خودسرانه قطع یا کم و زیاد نکنید. ضمنا در نظر داشته باشید که درمان اصلی و مکمل، روان درمانی تخصصی و منظم، به ویژه درمان شناختی رفتاری (CBT)، است؛ زیرا به شناسایی و اصلاح چرخه اضطراب، افکار نگران کننده و واکنش های جسمی کمک می کند و احتمال تداوم یا بازگشت علائم را کاهش می دهد و باعث می شود تا به درمان عمیق و ریشه ای و پایدار برسید و بتدریج نیاز شما به دارو تا حد زیادی کاهش می یابد.
سلام ووقت بخیر خدمت شما. بله، در هفتههای اول مصرف اسنترا ممکنه نوسان خلق، اضطراب و لرزش تجربه بشه و اثر کامل دارو هم معمولا چند هفته زمان میبره. اما چون حدود 42 روزه مصرف میکنید و هنوز لرزش و احساس ضعف پا دارید، بهتره با روانپزشکتون مشورت کنید تا عوارض دارو و روند درمان بررسی بشه. خودسرانه دوز رو تغییر ندید یا دارو رو قطع نکنید. برای مدیریت اضطراب هم مشورت با روانشناس میتونه کمککننده باشه.
احتمالاً نوسان حال شما به دو علت شایع مربوط است: عوارض جانبی فاز آغازین مصرف اسنترا یا ادامه اضطراب زمینهای که هنوز کنترل کامل نیافته است. در بیشتر موارد این نوسانات طی چند هفته تا چند ماه بهبود مییابد اما بررسی نیاز دارد تا درمان مناسب ادامه یابد. راهکارهای عملی: 1 دارو را ناگهانی قطع نکنید و دوز را بدون مشورت تغییر ندهید. 2 علائم روزانه، شدت اضطراب، خواب، مصرف کافئین و الکل را ثبت کنید تا در وقت مراجعه گزارش دهید. 3 تکنیکهای آرامسازی ساده مثل تنفس عمیق، پیادهروی کوتاه و خواب منظم را اجرا کنید. 4 اگر لرزش یا ضعف قابلتوجه است، با پزشک معالج تماس بگیرید برای ارزیابی دوز یا تعویض دارو. علائم هشدار: 1 افکار یا برنامهریزی برای خودآسیبی یا خودکشی. 2 بیقراری بسیار شدید یا ناتوانی در آرام ماندن (احتمال آکاتیزیا). 3 ضعف شدید، افت هوشیاری، تپش قلب خیلی سریع، تب بالا یا تشنج. تخصص پیشنهادی: روانپزشکی
این پاسخ توسط هوش مصنوعی تولید شده و جایگزین نظر پزشک نیست.
پاسخهای این صفحه صرفاً جنبه آموزشی دارد و جایگزین معاینه و تشخیص پزشک نیست. برای هرگونه اقدام درمانی حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید. در مواقع اورژانسی با مراکز درمانی تماس بگیرید. هویت و پروانه طبابت پزشکان پاسخدهنده از سازمان نظام پزشکی استعلام شده است — فرآیند تأیید هویت پزشکان.