آیا آمیکاسین باعث واریس یا لخته می‌شود؟

سلام خسته نباشید
بنده بخاطر عفونت ۳روز پشت سرهم هر روز ۲بار آمیکاسین ۵۰۰تزریق عضلانی انجام دادم الان درد شدید و سوزن شدن در بدن بخصوص پا و کمر دارم و علایم واریس در ناحیه پا دارم که قبلا وجود نداشتن امکانش هست تزریق آمیکاسین باعث لخته شدن خون وظهور واریس در بدن شود
ممنون میشم پاسخ صحیح و واضح بدید
6 آبان 1405

پاسخ پزشکان

پاسخ هوش مصنوعی دکترهَست

احتمالاً درد و سوزن‌سوزن شدن شما ناشی از التهاب یا تحریک موضعی عصبی بعد از تزریق آمیکاسین است.
در بیشتر موارد آمیکاسین سبب واریس یا لخته خون سیستمیک نمی‌شود؛ با این حال آسیب یا التهاب ورید سطحی می‌تواند علائمی شبیه واریس ایجاد کند.
نگران نباشید اما بررسی بالینی مفید است.
راهکارهای عملی:
- پاها را بالا نگه دارید و استراحت نسبی کنید تا ورم کاهش یابد.
- کمپرس گرم یا سرد متناوب روی محل درد (هر بار
10-15 دقیقه) اعمال کنید.
- در صورت نداشتن منع دارویی، مسکن‌های معمولی مانند استامینوفن یا ایبوپروفن طبق دفترچه یا راهنمای داروساز به کاهش درد کمک می‌کند.
- محل تزریق را تمیز نگاه دارید و در صورت بروز قرمزی یا ترشح، عکس بگیرید و برای بررسی ببرید.
علائم هشدار:
- تب همراه با قرمزی، تورم یا ترشح در محل تزریق (مشخصهٔ عفونت)
- تورم ناگهانی یا درد شدید یک پا یا تغییر رنگ پوست آن (مشخصهٔ ترومبوز ورید عمقی)
- تنگی نفس، درد قفسه سینه یا سبکی شدید سر (مشخصهٔ آمبولی ریوی)
تخصص پیشنهادی: متخصص عروق

این پاسخ توسط هوش مصنوعی تولید شده و جایگزین نظر پزشک نیست.

پاسخ‌های این صفحه صرفاً جنبه آموزشی دارد و جایگزین معاینه و تشخیص پزشک نیست. برای هرگونه اقدام درمانی حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید. در مواقع اورژانسی با مراکز درمانی تماس بگیرید. هویت و پروانه طبابت پزشکان پاسخ‌دهنده از سازمان نظام پزشکی استعلام شده است — فرآیند تأیید هویت پزشکان.

برای همین موضوع، تست استاندارد هست

رایگان · غربالگری، نه تشخیص