آیا استفراغ سیاه از مصرف مترونیدازول است؟

سلام وقتتون بخیر
ببخشید یه سوال داشتم من به خاطر عفونت دندون دکترم بهم اموکسی سیلین ۵۰۰ با مترونیدازول ۵۰۰ داد که از وقتی که میخورم از این مترونیدازول حالت تهوع شدیدمیگیرم ۵ روزی هستش که مصرف میکنم دیشب دیگه تحمل نکردم استفراغ کردم استفراغم اولش سیاه و یکدست بود میتونه به خاطر مصرف مترونیدازول باشه ؟خطرناکه ؟
ممنون میشم جوابمو بدین
7 آبان 1405

پاسخ پزشکان

پاسخ هوش مصنوعی دکترهَست

احتمالاً استفراغ سیاه شما یا ناشی از خون هضم‌شده در دستگاه گوارش فوقانی (ملنا) است یا به‌خاطر رنگ و باقی‌مانده‌ی غذا یا دارو در معده.
در بیشتر موارد مترونیدازول تهوع و استفراغ شدید ایجاد می‌کند ولی به‌تنهایی معمولاً باعث استفراغ کاملاً سیاه نمی‌شود؛ نیاز به بررسی بالینی دارد و جای نگرانی تا بررسی بیشتر محدود است.
راهکارهای عملی:
- مصرف مترونیدازول را موقتاً قطع کنید و داروهای دیگری را بدون مشورت شروع نکنید.
- جرعه‌جرعه مایعات صاف (آب یا محلول نمکی خوراکی) بنوشید تا از کم‌آبی جلوگیری شود.
- بعد از استفراغ در حالت نیمه‌نشسته بمانید تا از آسپیراسیون جلوگیری شود.
- نمونه‌ای از استفراغ را در ظرف تمیز نگه دارید و عکس رنگ آن را ثبت کنید برای ارائه به پزشک.
- از مصرف هم‌زمان الکل یا داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی خودداری کنید.
علائم هشدار:
- استفراغ با خون روشن یا حجم زیاد خون.
- ضعف شدید، سرگیجه یا غش کردن.
- تنگی نفس، کبودی لب‌ها یا تغییر شدید رنگ پوست.
تخصص پیشنهادی: گوارش

این پاسخ توسط هوش مصنوعی تولید شده و جایگزین نظر پزشک نیست.

پاسخ‌های این صفحه صرفاً جنبه آموزشی دارد و جایگزین معاینه و تشخیص پزشک نیست. برای هرگونه اقدام درمانی حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید. در مواقع اورژانسی با مراکز درمانی تماس بگیرید. هویت و پروانه طبابت پزشکان پاسخ‌دهنده از سازمان نظام پزشکی استعلام شده است — فرآیند تأیید هویت پزشکان.

برای همین موضوع، تست استاندارد هست

رایگان · غربالگری، نه تشخیص