تهوع بعد از مصرف اسپیرونولاکتون

درود وقت بخیر
من یک ماه هست که با توصیه فوق تخصص غدد اسپیرونولاکتون ۱۰۰ روزی نصف مصرف میکنم. ولی برام هیچ آزمایشی واسه پایش کلیه ننوشتن مشکلی پیش نمیاد؟
حالت تهوع دارم چند روزه
9 آبان 1405

پاسخ هوش مصنوعی دکترهَست

احتمالاً این تهوع در بیشتر موارد عارضه جانبی اسپیرونولاکتون است؛ اما افزایش پتاسیم یا اختلال عملکرد کلیه هم می‌تواند علت باشد.
نگران نباشید اما نیاز به پایش آزمایشگاهی و دقت دارد.
راهکارهای عملی:
- هرچه سریع‌تر آزمایش خون شامل کراتینین و پتاسیم و الکترولیت‌ها انجام دهید.
- تا مشخص شدن نتایج، از مصرف مکمل پتاسیم یا غذاهای خیلی پرپتاسیم (موز، آب‌پرتقال، جایگزین‌های نمک) خودداری کنید.
- برای کاهش تهوع از وعده‌های سبک و متوالی، نوشیدن جرعه‌جرعه آب و زنجبیل یا بیسکویت ساده استفاده کنید.
- بدون مشورت پزشک یا داروساز دارو را قطع یا دُز آن را تغییر ندهید؛ برای تصمیم‌گیری سریع با پزشک تماس بگیرید.
علائم هشدار:
- ضربان نامنظم یا تپش شدید قلب
- ضعف یا کرختی عضلانی ناگهانی
- کاهش قابل‌توجه ادرار یا ورم ناگهانی در پاها
تخصص پیشنهادی:
متخصص کلیه (نفرولوژی)

این پاسخ توسط هوش مصنوعی تولید شده و جایگزین نظر پزشک نیست.

پاسخ‌های این صفحه صرفاً جنبه آموزشی دارد و جایگزین معاینه و تشخیص پزشک نیست. برای هرگونه اقدام درمانی حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید. در مواقع اورژانسی با مراکز درمانی تماس بگیرید. هویت و پروانه طبابت پزشکان پاسخ‌دهنده از سازمان نظام پزشکی استعلام شده است — فرآیند تأیید هویت پزشکان.

برای همین موضوع، تست استاندارد هست

رایگان · غربالگری، نه تشخیص