خارش و تورم کف دست و پا بعد از دارو

بعد از مصرف دارو یکی دوساعت خوبم و بعدش شروع میشه خارش شدید قرمزی تورم کف پاها و دست
7 آبان 1405

پاسخ هوش مصنوعی دکترهَست

احتمالاً واکنش آلرژیک دارویی (کهورت یا آنژیوادم) باعث خارش، قرمزی و تورم کف دست و پا شده؛ در بیشتر موارد این حالت گذرا و قابل کنترل است اما نباید آن را نادیده گرفت.
راهکارهای عملی:
- در صورت امکان مصرف داروی مشکوک را موقتاً قطع کنید و از ادویه یا غذای جدید خودداری کنید.
- یک آنتی‌هیستامین خوراکی معمولی (مثلاً ستیریزین یا لوراتادین) طبق دُز روی بسته مصرف کنید.
- کمپرس سرد روی نواحی ملتهب بگذارید، لباس گشاد بپوشید و از خاراندن خودداری کنید.
- استراحت کنید و در صورت تشدید سریع علائم به مراکز درمانی مراجعه کنید.
علائم هشدار:
1 تنگی نفس، خس‌خس یا احساس خفگی
2 تورم صورت، لب یا زبان یا مشکل در بلع
3 سرگیجه شدید، غش یا افت فشار خون/ضربان بسیار تند
تخصص پیشنهادی: آلرژی و ایمونولوژی

این پاسخ توسط هوش مصنوعی تولید شده و جایگزین نظر پزشک نیست.

پاسخ‌های این صفحه صرفاً جنبه آموزشی دارد و جایگزین معاینه و تشخیص پزشک نیست. برای هرگونه اقدام درمانی حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید. در مواقع اورژانسی با مراکز درمانی تماس بگیرید. هویت و پروانه طبابت پزشکان پاسخ‌دهنده از سازمان نظام پزشکی استعلام شده است — فرآیند تأیید هویت پزشکان.

تن و روان از هم جدا نیستند

رایگان · بدون ثبت‌نام

خواب، گوارش، سردرد و حتی شدتِ درد از حالِ روانی‌مان اثر می‌گیرند — شناختن خود، بخشی از مراقبت از بدن است.

شروع شناخت خودم ←
تست‌های روان‌شناسی — شناخت خودم ←