درد استخوان در مصرف طولانی کورتون: علت و اقدام فوری

من مدتی هست دوز بالای کورتون مجبورم استفاده کنم درکنارش قرص مفضل ساز و کلسیم دی و قرص کمک به استخوان هم میخورم ولی بازم درد های کوچیکی توی استخونم حس میکنم و خیلی میترسم سر استخونم سیاه بشه چیکار کنم
8 آبان 1405

پاسخ هوش مصنوعی دکترهَست

احتمالاً علت درد شما کاهش مقاومت استخوانی مرتبط با مصرف طولانی‌مدت کورتون است (در بیشتر موارد باعث پوکی استخوان یا شکستگی‌های خرد می‌شود) و لزوماً به معنی «سیاه شدن» سر استخوان نیست.
نگران نباشید اما نیاز به بررسی دارد.
راهکارهای عملی:
- تا تعیین تکلیف، بارگذاری سنگین را کمتر کنید و از فعالیت‌های پرفشار خودداری کنید.
- برای کنترل درد استامینوفن یا مسکن‌های تجویز شده را طبق دستور پزشک استفاده کنید.
- درخواست سنجش تراکم استخوان (DEXA) و در صورت درد موضعی شدید درخواست تصویربرداری رزونانس مغناطیسی برای بررسی نکروز.
- ادامه مکمل‌های کلسیم و ویتامین D و بررسی مصرف داروی محافظ استخوان با پزشک معالج.
علائم هشدار:
- درد ناگهانی بسیار شدید یا ناتوانی در راه رفتن که تحمل وزن را ممکن نیست.
- تب همراه با قرمزی یا تورم موضعی (احتمال عفونت).
- تشدید پیشرونده درد یا قفل شدن و کاهش دامنه حرکتی مفصل.
تخصص پیشنهادی: متخصص ارتوپدی

این پاسخ توسط هوش مصنوعی تولید شده و جایگزین نظر پزشک نیست.

پاسخ‌های این صفحه صرفاً جنبه آموزشی دارد و جایگزین معاینه و تشخیص پزشک نیست. برای هرگونه اقدام درمانی حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید. در مواقع اورژانسی با مراکز درمانی تماس بگیرید. هویت و پروانه طبابت پزشکان پاسخ‌دهنده از سازمان نظام پزشکی استعلام شده است — فرآیند تأیید هویت پزشکان.

برای همین موضوع، تست استاندارد هست

رایگان · غربالگری، نه تشخیص